סיגל יוגה בפתח תקווה

האטה יוגה

מה זה האטה יוגהתרגילי האטה יוגה
יוגה עמידה על הידיים
תרגיל יוגה

האטה יוגה היא השיטה העתיקה ביותר בעולם להתפתחות פיזית ומנטלית, זוהי מערכת של טכניקות פסיכופיזיולוגיות המורכבות מאסנות (תנוחות גוף), הרפיה, ופרנאיאמה (תרגילי נשימה המרחיבים את האנרגיה החיונית שבנו תוך לימוד תנועת האנרגיה בגוף ותפעולה).

המונח האטה הוא שילוב שתי אותיות בסנסקריט. הא – ו – טה. הא פירושה שמש, וטה פירושה ירח.
איחוד של השמש והירח. השמש היא הפרנה, הכוח החיוני שמתפקד דרך הלב ומעודד את תפקידם של מחזור הדם והנשימה.
הירח הוא האפנה, האנרגיה החיונית האחראית לתפקידי ההפרשות ולהוצאת החומרים הרעילים מהגוף.
השמש והירח מייצגים את קוטביות האנרגיה האוניברסלית הפועלת דרך גוף האדם. תנועתם המשלימה של שני כוחות אלו מהווה את הטוטליות של החיים על כל תפקודיהם.
האסנות מפתחות את כל הגוף באופן הרמוני ומאוזן, לא רק את שרירי הגוף שהם חיצוניים, אלא גם את האברים הפנימיים, המקבלים עיסוי וטיפול ישיר.

האסנות עשויות לרפא ולמנוע אי סדרים ברמה הפיזית. הן משפיעות על המערכת הקרדיו וסקולרית, על מערכת העיכול ועל מערכת הבלוטות, שומרות על מצבם התקין של השרירים ושל עמוד השידרה, מונעות בעיות בעמוד השידרה ובונות גב חזק וגמיש לכל אורכו.

בדומה לגוף משפיעה האטה יוגה גם על אישיותו של האדם – תנוחות שונות המותאמות בצורה אישית יכולות לעזור למתרגל לחזק צצדים חלשים בו.
תרגול האטה יוגה משחרר חסימות ברמה הפיזית והאנרגתית. כל מערכות החשיבה שמקורן במזרח הרחוק טוענות שתפקוד לקוי ברמה הפיזית הוא ביטוי של חסימה בזרימת אנרגית החיים בגוף האסטרלי.
המטרה ברוב שיטות הרפאה המזרחית העתיקה היא לשחרר חסימות ולאפשר זרימה חופשית של פראנה בנאדים,הערוצים האנרגתיים הנמצאים לאורך הגוף. האטה יוגה פועלת בצורה דומה על הגוף האסטרלי, כל שיעור מהווה, בין השאר, טיפול מלא ברמה האנרגטית ומעניק תחושה של זרימה, שחרור לחצים ורוגע.
התרגול מעורר את הצ'קרות ואת מרכזי העצבים, מכין את הגוף להתעוררות הקונדליני-שאקטי ובשלבים מתקדמים יותר של התרגול, לעלייתו של הקונדליני במעלה הנאדי המרכזי.

פירושה המילולי של "אסנה" היא תנוחה מלשון נ.ו.ח. פאטנג'לי מהרישי מגדיר אסנה, ביוגה סוטרות בפרק 2
סוטרה 46 :
"אסנה היא תנוחה יציבה ונוחה"

 

ובסוטרה 47:
"התנוחה נשלטת בהפחתת המתח ובמדיטציה באינסוף".
מטרת האסנות היא ליצור מצב של מנוחה, שלווה והשקטת ההכרה.
מתרגל יוגה הוא הרבה יותר מאיש גומי, מכיוון שהיוגה היא בעיקר עבודה של מודעות – מודעות לנשימה, לשרירים, לתחושה הפנימית, לסביבה ולתנועת המחשבות.
אנשי המערב שקועים עמוק בתוך עולם התופעות. לכן היוגה הפיזית, הנראית לעין, היא זו המושכת את מירב תשומת לבם. ישנם הרואים ביוגה-אסנות, שיטה של תרגולים פיזיים. זוהי אמת חלקית בלבד, מפני שהאסנות משפיעות לעומק ההוויה, הרבה מעבר לגוף הגשמי. האדם מורכב מגוף, מהכרה ותודעה וכל אסנה משפיעה על שלושת ההיבטים הללו בעת ובעונה אחת ויוצרת אינטגרציה ביניהם.
האטה יוגה מהווה שלב ראשוני בתורת הראג'ה יוגה, מדע ההתעלות מעבר להכרה.

הראג'ה יוגה כפי שהסביר אותה פטאנג'לי מהרישי ב"יוגה סוטרות" מורכבת משמונה שלבים:
יאמה – חמשת הריסונים.
ניאמה – חמשת המצוות.
שני שלבים אלה מיועדים לניקוי עולמו הפנימי של האדם ולטיהורו.
אסנות – תרגול מודע של התנוחות השונות בהאטה יוגה.
פראנהיאמה – הרחבת הפראנה באמצעות טכניקה של נשימה.
פרטיאהרה – התכנסות החושים.
דהרנה – ריכוז במושא חיצוני.
דיהנה – מדיטציה, ההתרחשות שבה אין הפרדה בין המתבונן למושא ההתבוננות.
סמאדהי – תודעת על, מצב של היעדר הכרה ושהייה במהות האלוהית ללא תפיסת זמן.

כיצד קשורות היוגה אסנות לראג'ה יוגה?
מתרגל יוגה רציני יתרגל במיקוד, במודעות ובמלוא תשומת הלב לכל מצב שבו הוא נמצא ויביא את גופו למצב של חוסר תנועה מושלם. כאשר הגוף נח ללא תנועה ותודעתו של המתרגל נמצאת ביש, כאן ועכשיו ולא בחלומות, יכולה ההכרה לשקוט. כאשר ההכרה שקטה, האיחוד יכול להתרחש – היציאה מעבר לגבולות ההכרה –מדיטציה.
במהלך תרגול היוגה נוצרים מצבים רבים שבהם יכולה להתרחש ההתנסות באותו איחוד.
יוגה היא אומנות האי עשייה.

דילוג לתוכן