סיגל יוגה בפתח תקווה

השפעת החורף על הגוף והיוגה

אז מה קורה לנו בגוף?

 

בחורף ישנה החרפה בתסמינים של מחלות, ובכאבים שונים בגוף גם בגלל הקור וגם בגלל המעבר בין החום לקור. כל זה בתוספת להצטננויות, שפעת ומחלות בדרכי הנשימה.

בחורף ובעיקר בקור המערכת החיסונית שלנו נחלשת בגלל התכווצויות של כלי הדם. עובדה זו גורמת לפחות תאים חיסונים להגיע לרקמות ולהפרעה באיזון הפרשת החלבונים הדם. התוצאה היא שנוצרת הפרעה באספקה של חומרים חיוניים לדם דבר המחליש את הגוף ולא מאפשר לו להתגוונן מספיק טוב כנגד זיהומים ומחלות.

בחורף לאנשים הסובלים מכאבים ריאומטיים וכאבי גב ישנה החמרה בעוצמת הכאב. הקור גורם למערכת העצבים הסימפתטית לפעול, מערכת זו פועלת במצב דוחק ולחץ. כאשר הגוף נמצא בסטרס השרירים מכווצים והגוף פחות נינוח דבר המוריד את הסבילות לכאב. לכן גם שבר או צלקת ישנים חוזרים לכאוב. איכות השינה נפגעת בגלל הסטרס שהגוף נמצא, כך שהשרירים לא מרפים בשינה וקמים בבוקר עם התכווצויות וכאב.

 

מה אומרת היוגה על התרגול בחורף?

 

ללבוש חם, עדיפות לאוכל מבושל, ותישארו בבית מה כבר יש לחפש בחוץ… טוב בצחוק.

קצת פילוסופיה של היוגה: הטבע מורכב מ 5 יסודות: אדמה, מים, אש, אוויר, אתר. כל היסודות מצויות בכולנו ופועלות כל הזמן. עוצמת היסודות משתנה כל הזמן במשך היום, ובמשך עונות השנה ומושפעת מהתכונות הספציפיות של כל אדם. השאיפה היא איזון בין היסודות השונים, אחרת מופיעה מחלה. גוף חולה הוא גוף לא מאוזן.
בחורף היסודות הדומיננטיים הן מים ואדמה. אנרגיות של התכנסות, הזנה, צבירת כוחות, והשתרשות, איטיות וכבדות.

 

כיצד מושפע תרגול היוגה?

 

אז כמו שאמרתי בחורף האנרגיה לא ב"היי" כמו בקיץ למשל, וגם אין צורך שתהיה כזו. התרגול מכונס ומתחשב בהשפעות שעוברות על הגוף.
הערות כלליות לגבי תרגול יוגה נכון: לפי ההסברים לעיל, השרירים והגידים נוקשים יותר ופגיעים יותר, מקומות שנפגעו בעבר (יתכן אפילו נטייה להתפסויות) נוטים לחזור, וגם דלקות שהיו בעבר נוטים לחזור או לפחות לשדר כאב. לכן אני נמנעת מקפיצות ומפעילות דינמית. אני מקפידה לרכך את הגידים של הקצוות (כפות ידיים וכפות רגליים), לרכך עורף ורק אז להתחיל לעבוד. אנרגית אדמה כוללת את כל תרגילי היוגה בעמידה. עמידה על רגלים מפעילה את אלמנט ההאדמה. כמובן שתוך כדי לשים דגש על חיזוק שרירים, כי השרירים זה הבשר, זה ההשתרשות. אבחר גם תרגילים שמחזקים את שרירי השלד ושנותנים לחץ חזק כלפי העצמות כדי לחזק את אלמנט המים (עצמות משויכות למים). אבצע גם תרגילי יוגה שמשלבים עמידה סטטית עם איזה אלמנט של תנועה דינמית, כמו הנעה של ידיים תוך כדי עמידת לוחם. דבר זה נותן מצד אחד השתרשות ואדמה ומצד שני הנעה והפעלה של האש בתוכנו כדי לחזק את חימום הגוף את האש, וכדי להניע את המים שלא ישקעו ויצרו לחות בתוך המפרקים השונים בגוף.

לגבי נשימות יוגה: אבחר לבצע נשימות תוך תנועה (של ידיים למשל) ולא בישיבה. משתי סיבות, האחת כי הגוף קר וישיבה מקררת יותר (למרות שהחדר מחומם), ושנית כדי לא לתפוס את השרירים. את הישיבה אנצל לתנוחות בישיבה שכוללות חיזוק ומתיחה. אני אוהבת פשטות ולכן גם א הנשימות הפשוטות. שאיפה ונשיפה פשוטים תוך הנעת ידיים יכולים להספיק. תוך תרגול אכניס נשימת יוגה של אוג'י. ויתכן גם קפלבטי. עם הקפלבטי יש לנהוג בזהירות .כי הנשימות עשויות להרוס קלות את הממבראנות באף ולגרום להצטננות מהר יותר. כך גם עם הבסטריקה שהיא מחממת אבל פוגעת בממברנות.

דילוג לתוכן