סיגל יוגה בפתח תקווה

טיפול בכאבי גב עליון דרך תרגילי יוגה

הגב העליון מהווה למעשה קיר חיצוני לחלל בית החזה. עמוד השדרה החזי, המבנה העיקרי בקיר החיצוני הזה, מורכב מ12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות מתוכן יוצרות מפרקים עם 9 הצלעות העליונות. כל אחת מהצלעות הללו מתחברת לפנים לעצם החזה ומייצרות את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות.
שלושת החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יותר ומהוות אזור מעבר לחוליות המותן. בתוך חלל בית החזה יושבים מוגנים האיברים הפנימיים ובכללם הלב, הריאות והכבד. לחלל בית החזה יש יכולת להתרחב על מנת להכיל את הריאות בעת שהן מתמלאות אוויר בתהליך שאיפת האוויר. כאשר מביטים מהצד על הגב העליון נוכל להבחין שצורתו קמורה.
בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה ובכלל זה עמוד השדרה העליון נמצאים שלושה מפרקים, הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה. מפרקים אלו אחראים לתפקוד המכאני של עמוד השדרה החזי ובית החזה. מגוון שרירים ורצועות פועלות על חוליות עמוד השדרה החזי ועל הצלעות על מנת לתמרן ולכוון את איכות וגודל התנועה של אזור זה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים ייעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

טיפול בכאבי גב עליון דרך תרגילי יוגה

עבודה משרדית ממושכת, לרוב מול מחשב
יציבה לקויה
לאחר תאונת דרכים
שינויים ניוונים בחוליות
הקרנת כאב מאיברים אחרים
שבר דחיסה עקב אוסטיאופורוזיס
חזה גדול מאוד
בעיה שמקורה בשרירים
שיאת משקלים כבדים על הגב
שיעול או התעטשות חזקיםהגורמים לבעיות גב עליון

תרגול נכון לטיפול בכאבי גב תחתון

להלן אציג מספר תרגילי יוגה המטפלים בגב עליון. אולם צריך להבין שכל חלק בגוף משפיע על חלק אחר ולכן כדאי לטפל גם בבעיה שיוצרת כאב וגם בשאר הגוף שהגיב לכאב. כאשר יש חוסר איזון הגוף יגיב ויפצה על חוסר האיזון גן באזור הכאב וגם באזורים אחרים. היוגה מטרתה לטפל בחוסר איזון ולטפל בגוף כיחידה שלמה.
תרגילי היוגה המוצגים כאן הם דוגמא למגוון רחב של תרגילים המטפלים בגב העליון. בכל מקרה כלל חשוב הוא להשתמש בתרגילי יוגה המחזקים את השרירים ובתרגילים המותחים את השרירים כדי ליצור איזון ויציבה נכונה.

תרגיל 1

תרגיל יוגה זה הינו תרגיל חיזוק העובד על מספר אלמנטים. הפעם בחרתי להתמקד בגב עליון. לכן המקל (מקל מטאטא פשוט),מונח בקו החזיה.
בנשיפה נכניס בטן חזק פנימה ונרד קדימה בגב ישר עד המקום שבו נוכל להישאר בגב ישר. לשים לב לקחת את השכמות אחורה לכיוון הישבן. לאלה המתקשים לבצע את תרגיל היוגה הנ"ל יכולים לכופף מעט ברכיים או לשבת על כיסא ולרדת בגב ישר. בסופו של דבר שרירי הגב מתחזקים ולומדים להחזיק את הגב העליון ישר.

תרגיל 2

תרגיל יוגה זה הינו תרגיל מתיחה לאזור זרועות, כתפיים וגב עליון. לשים לב למנח הרגליים. בעיקרון הירך אמורה להיות אנכית לרצפה, אולם אם יש כאב ולא ניתן לבצע את תרגיל יוגה זה כמו שהוא, ניקח את הישבן אחורה לכיוון כפות הרגלים.

תרגיל 3

תרגיל יוגה זה הינו תרגיל חיזוק. מטרת התרגיל לחזק את הכתפיים ולפתוח את הכתפיים וגב עליון. כאשר התרגיל מבוצע לא נכון תהיה גיבנת. הרגלים ישרות או מעט כפפות, גב תחתון ישר, בטן דוחפת את הגב, חזה דוחף קדימה כלפי הרצפה.

תרגיל 4

תרגיל יוגה זה הינו תרגיל מתיחה, הדומה לתרגיל יוגה מספר 2. השימוש בכיסא מקל על ביצוע התרגיל כאשר שרירי הרגלים קצרים, והגב מתעגל ללא יכולת ליישרו. מניחים ידיים על הכיסא, מושכים רגלים לאחור עד למתיחה מלאה של הידיים ושל הגב. לדחוף בטן פנימה לתוך הגב, ואת החזה למשוך כלפי הרצפה.

תרגילים 5/6/7 דומים בצורתם אך שונים באפקט

התרגילים מוגדרים כתרגילי חיזוק. בנוסף תרגילי יוגה אלה מתורגלים בד"כ בשכיבה על הבטן, אולם על הכדור יותר קל לנטרל את גב תחתון ולעבוד על גב עליון, שכמות וכתפיים. תרגילי יוגה אלה מקלים גם על הצוואר. דוחפים את החזה או הצלעות כלפי הכדור, את הבטן לדחוף כלפי גב התחתון והמותני כדי לא ליצור כאב גב. למשוך את הידיים לאחור, למשוך צוואר קדימה.

תרגיל יוגה זה דומה לתרגיל מספר 5. כאן הידיים לכיפוף ולצדדים, השכמות נמצאות בזווית שונה מהתרגיל הקודם ולכן שרירים אחרים עובדים.
דילוג לתוכן