סיגל יוגה בפתח תקווה

יוגה – פעילות גופנית וספורט

יוגה החלק הפיזי שמחזק שרירים

 
האטה יוגה היא החלק הפיזי של היוגה ולכן הפעילות בה היא פיזית וכוללת תרגילים שונים ומגוונים, חלקם עובדים על כוח וחיזוק השרירים וחלקם עובדים על מתיחה והרפיה של השרירים. חלק מהסיגנונות בשעורי היוגה הם דינמיים וחלקם פסיביים. כשעובדים נכון בשיעור יוגה אז כל השרירים עובדים, פעם מתכווצים ופעם נמתחים. אבל כן יש הבדל בין שעורי יוגה לבין ספורט או שעורי התעמלות:
1. היוגה עובדת כל הגוף כולו
2. היוגה מתייחסת לתהליך
3. היוגה היא ספורט, פעילות גופנית המונעת ומתקנת פציעות. 

היוגה עובדת על כל הגוף

 
תרגילי היוגה עוגבים מכף רגל עד ראש. היוגה מאמינה במכלול, בשלם. יש תרגילים ביוגה שעובדים על כל חלק בנפרד ויש תרגילים שמשלבים את אותו חלק בתוך תרגיל מורכב יותר. אומנם היוגה היא עתיקה מאוד, אבל ההבנה של היוגים בגוף וברפואה הייתה מדהימה. היוגה מדברת על זרימה אנרגתית, זרימת דם ומערכת עצבית, ומערכת הורמונלית. נכון שיש קישוטים ותיבולים מהעולם הרוחני אבל זה לא סותר את ההבנה והמודעות שלהם. יש תרגילים שמכוונים להפעיל נקודות מסוימות כמו שעובד דיקור סיני, לדוגמא הפעלת בלוטת התריס על ידי תרגיל שנקרא מחרשה או עמידת נר. או תרגילים שמכוונים לחזק מבחינה מנטלית תכונה מסוימת לדוגמא, אזור מקלעת השמש אשר אחראי על הפעולה, הנחישות העשייה. ההבנה שתנועה מחזקת את השרירים וכלי הדם, משפרת את זרימת הדם בתוך כל הגוף ומקלה על הלב, משפרת את המערכת המטבולית וההורמונלית. נכון שהמטרה של היוגה היא פחות עיצוב וחיטוב הגוף ומראה חיצוני, אבל התוצאה של עבודה נכונה והפעלה של השרירים בצורה נכונה גורמת לעיצוב, חיטוב וחיזוק ומראה חיצוני רענן יותר.

 

היוגה מתייחסת לתהליך

 
 
כשמדברים על ספורט בדרך כלל המטרה היא הישגים. היוגה מתייחסת יותר לתהליך ופחות לתוצאה. התוצאה כבר תגיע תוך כדי עבודה נכונה, החשוב יותר הוא הדרך אל התוצאה. במונח "דרך" הכוונה היא פיתוח מודעות לגוף לכל חלק, ליכולת, לבעיות של הגוף, לקשר בין המתרגל לגוף, היחס לגוף. הדרך היא התהליך שעוברים תוך כדי תרגול וללא נזק לגוף. הדרך מדברת גם על התהליך הרגשי והנפשי כמו התמדה, התמודדות עם כאב, חוסר יכולת מסוימת, הקשר לסביבה בעת התרגול. אין הישגים ללא התמדה ולאורך זמן. כלי הדם, והלב, ומערכת העצבים עובדים תמיד וצריכים הנעה, ותנועה ופעולה, להגיע לשיעור פעם בשבוע וגם זה לא תמיד, זה אפילו לא טובה לגוף, זה יותר לעשות v כאילו עשינו משהו. או לעשות רק לתקופה קצרה ולהפסיק, זה פגיעה בעצמנו. הדרך היא ההתמודדות עם כל זה, שלא בא לקום מהספה אבל בכל זאת מגיעים. היוגה מתייחסת לכל המרכיבים העוטפים את האדם ונותנת מקום לכל מרכיב. האדם כפרט בפני עצמו והאדם כחלק ממשהו גדול יותר ממנו. טוב פה כבר נכנס כל הפילוסופיה של היוגה. פעילות גופנית, כספורט אבל שרואה את האדם מעבר לגוף, גם כגוף אבל גם כנפש ואינטלקט.

 

היוגה היא ספורט, פעילות גופנית המונעת ומתקנת פציעות

 
היוגה שמה דגש על ריפוי הגוף. כאב בגוף מציין שיש חוסר איזון, שמשהו לא עובד כמו שצריך. יש חוסר איזון פנימי כמו חוסר בחומרים מסוימים בגוף, ויש חוסר איזון חיצוני כמו כאב גב, צוואר, ברכיים וכו'. התרגילים ביוגה באים לטפל בחלק השני – חוסר איזון כתוצאה של שימוש לא נכון בגוף. התרגילים ביוגה באים לאזן את השרירים ולחזק את שרירי הליבה כדי לעזור לגוף להתמודד עם הכאב וחוסר האיזון בצורה טובה יותר. התרגילים ביוגה גם מלמדים לנוע נכון ביום יום. התוצאה היא ריפוי פציעות ומניעה של פציעות עתידיות. החלק הפיזי של היוגה היא פעילות גופנית אבל רחבה יותר מפעילות גופני או ספורט. 
דילוג לתוכן