סיגל יוגה בפתח תקווה

יוגה

המילה יוגה מקורה בשפה הסנסקריט ופירושה איחוד. איחוד בין הנשמה האינדוידואלית לבין העצמי הקוסמי. לכאורה משתמע כי קיימת הפרדה בין האדם לבין משהו גדול יותר, אולם הפרדה זו הינה אשליה אשר מקורה בתפיסה ובמבנה ההכרה. יוגה אינה יעד או מטרה שכן זהו מהותו וטבעו של האדם. כל מאמץ או מאבק להשיג מצב מסוים יוצר הפרדה נוספת, קונפליקט והרחקה גדולה יותר מהאיחוד.
היוגה, על כל הבטיה, באה להאיר את המודעות למצב זה של איחוד.
 

יוגה

 
קרמה יוגה – היוגה של הפעולה. קרמה בשפה הסנסקריט פירושה גורל.
כל פעולה שאנו מבצעים משפיעה על הגורל שלנו וגורמת לתוצאה מסויימת, פעולה חיובית יוצרת קרמה חיובית ופעולה שלילית יוצרת קרמה שלילית. הפעולה מצביעה על מצב תודעתו של מבצע הפעולה ומביאה למציאות המסויימת שבה הוא נמצא. מטרתה של הקרמה יוגה היא לנקות ולטהר את ההכרה.

בהקטי יוגה – היוגה של הדבקות. התמסרות לאל.

ראג'ה יוגה – היוגה של המדיטציה, לימוד ההכרה ושביל החקירה העצמית. הראג'ה בשפה הסנסקריט פירושו מלך. לפי ה"יוגה סוטרות" של פאטנג'לי מכונה הראג'ה יוגה גם אשטנגה יוגה. אשטנגה בשפה הסנסקריט פירושה שמונה שלבים. פטאנג'לי מתאר שמונה שלבים של שיטות תירגול שונות על מנת להגיע לאיחוד דרך שליטה בגוף ובהכרה.

ג'ניאנה יוגה (ודנטה) – לימוד האמת וידיעתה. האדם הרואה את היקום כנפרד ממנו חי בבורות ואשליה. דרך לימוד מכתבי קודש ודיונים פילוסופים האדם חווה התנסות ישירה באחדות (הארה).

שיטות אלה באות לפתח את האדם בצורה הרמונית – מבחינה מעשית, רגשית ואינטלקטואלית.
יוגה המציינת איחוד מחייבת התפתחות זורמת ומלאה בכל הרבדים בחייו של האדם, ראיה בוגרת ובשלות נפשית. אין היוגה מציינת חיפוש במובן הפסיכולוגי של חיפוש זהות אישית או בניית האישיות. היוגה היא מצב הנמצא מעבר לאישיות.
דילוג לתוכן