סיגל יוגה בפתח תקווה

יוגה וחרדה

יוגה, מדיטציה, נשימות וחרדה

נשאלתי מספר פעמים על הקשר שבין יוגה לבין חרדה. האם יוגה עוזרת לטיפול בחרדה? התשובה שלי: כן ולא.יוגה וחרדה

תלוי בעומק הבעיה ובשורש הבעיה. יוגה אינה מהווה תחליף לעבודה פנימית, אינה מהווה בריחה מהתמודדות. היוגה אינה פיתרון לבעיית חרדה אלא עוזרת ככלי להתמודד עם המציאות.
לפעמים זקוקים לטיפול משולב: מקצועי כמו פסיכולוג או פסיכיאטר ואלטרנטיבי כמו יוגה, דיקור, מדיטציה. ככלי היוגה כן עוזרת, זה כן. אסביר למה כוונתי – הבעיה לא תלך לבד, לא תעלם, אבל כן ניתן ללמוד טכניקות של מדיטציה, נשימות איטיות רגועות ותרגילי יוגה, כדי להביא את המיינד למצב רגיעה ולמצב התנתקות.

מדיטציה היא אומנות, לא כל מי שיושב על הישבן ועושה פרצוף מרוכז באמת נמצא במדיטציה. אי אפשר לעשות מדיטציה אלא להיות בה, מדיטציה היא התרחשות. במדיטציה לומדים להיות במצב עמוק פנימי שהוא מעבר למחשבות, רגשות ותחושות. לא עוצרים מחשבות או נלחמים במחשבות, הן פשוט אינן, נמצאים במצב שבו אין עניין לגעת במחשבות ולהתעסק איתן. ואז נוצר הפלא הגדול – שקט ושלווה.
נכון, כמובן אחרי שפותחים את העיניים העולם חוזר ובגדול. "הפיל" חזר לחדר.

אז מה השינוי הגדול אם כך? כמו כשכבר אמרתי, יוגה לא פותרת את הבעיה, אבל פה יש אבל גדול מאוד, היוגה נותנת כלי להתרחק ולהתנתק לכמה רגעים ומאפשרת לראות את הפיל באור אחר. הלופ שהמחשבה נמצאת בה, הלוך ושוב לא מאפשרת להתרחק מהפיל, הכף הרגל הענקית שלו תקועה לנו בפרצוף כך שאפילו לא רואים את כל הפיל. רואים משהו שמכסה לנו את הלב כמו ענן כבד וסמיך. במדיטציה נוצר מרחק מהפיל והחזרה למציאות מאפשרת לנו לראות את הפיל בצורה ברורה יותר, חדה יותר ורגועה יותר. במצב זה נוכל להתמודד עם הפיל בצורה טובה יותר ופחות מאיימת.

נשימות יוגיות – כמובן, יש המון טכניקות נשימה. צריך להיזהר, נשימות יתר יצרו תחושה של חרדה, פעולה הפוכה ממה שאנו רוצים להשיג. במצב חרדה עדיף ורצוי לנשום נשימות איטיות ורגועות ובמינון קטן. נשימות מדורגות הן הטובות ביותר או אוג'י.
נשימה יוגית מדורגת – בנשימה המדורגת שואפים בשלושה חלקים. שאיפה לחלק התחתון של הריאה (טיפה מעל קו התבור), עצירה במשך 2 שניות, להמשיך את השאיפה לחלק האמצעי של הריאה (אמצע הריאות), עצירה למשך 2 שניות, ולהמשיך את השאיפה לחלק העליון של הריאות (עד עצם הבריח) עצירה. ואז נשיפה חלקה רציפה.
נשימות איטיות ורגועות מעבירות מסר למוח שהכול בסדר ותחת שליטה.
נשימות אוג'י – נשימות יוגיות אוג'י קצת יותר קשה להסביר. בעזרת שורש הלשון חוסמים חלקית את קנה הנשימה, ויוצרים פתח צר. כך ששואפים ונושפים דרך פתח צר כמו דרך קשית. דבר זה מחזק את שרירי הנשימה והצליל שנוצר תוך כדי הנשימה מרגיע את המוח.
תרגילי יוגה – כמו שכבר סיפרתי לכם תרגילי היוגה סוחטים את הגוף כמו סחבה ומוציאים ממנו מתח ומאפשרים זרימה טובה יותר של דם לכל הגוף. בנוסף הריכוז בגוף משחרר את המיינד מההתעסקות בלופ שבו הוא תקוע וכך נוצר שקט.
אז האם יוגה מרגיעה? האם יוגה עוזרת לחרדה? כן, ולא.

דילוג לתוכן